czwartek, 13 stycznia 2011

Zapalenie zatok sposoby na pozbycie sie dolegliwości

Autorem artykułu jest Zhamer

Zapalenie zatok

Zatoki - wypełnione powietrzem jamy z obu stron nosa - wysłane są bardzo cienką błoną śluzową. Gdy rozwija się stan zapalny i infekcja śluzówki, błona ulega obrzękowi, blokując ujście zatok, które odprowadzają śluz do nosa.


W efekcie pojawia się uczucie ucisku - może on być przyczyną bólu głowy, niedrożności nosa, żółtozielonego wysięku z nosa i bólu kości policzkowych. Zapalenie zatok, które trwa 3 tygodnie lub krócej (ostre zapalenie), może być następstwem infekcji bakteryjnej, przeziębienia lub grypy, ale też pływania w zanieczyszczonej wodzie. Przewlekaniu się choroby sprzyja skrzywienie przegrody nosowej, podrażnienie przez kurz lub dym z papierosów, a także infekcja grzybicza.
Mamy zatkany nos, boli nas twarz i odczuwamy jakiś wewnętrzny ucisk. Jeżeli przyczyną zapalenia zatok jest infekcja bakteryjna, lekarz przepisze nam antybiotyki, które powinny pomóc. Przejściową ulgę mogą przynieść środki udrożniające drogi oddechowe, stosowane doustnie lub miejscowo do nosa. (Nie należy używać ich dłużej niż przez 3 dni, ponieważ można pogorszyć obrzęk śluzówki zatok). Nie potrzeba gnać do apteki za każdym razem, gdy w zatokach narasta obrzęk. Istnieje mnóstwo innych sposobów, aby udrożnić zatkane drogi i poprawić swoje samopoczucie.
  • Para wodna może zwolnić bolesny ucisk w zatokach. Weź długi, gorący prysznic, wdychając parę i pozwalając, by woda opryskiwała ci twarz. Następnie odchrząkuj i połykaj gorącą wodę aż do oczyszczenia zatok.
  • Przeprowadź kurację zatkanych zatok parą z mentolem. Nalej wrzącą wodę do miednicy i dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego. Postaw miednicę na stabilnej powierzchni, następnie nakryj głowę i ramiona ręcznikiem i pochyl się do przodu tak, aby ręcznik utworzył namiot nad miednicą. Trzymaj twarz około 45 centymetrów nad wodą i oddychaj głęboko przez nos. Unosząca się para przenosi maleńkie kropelki olejku do zatok i rozluźnia wydzielinę. Wytrzymaj tak długo, jak to możliwe.
  • Kolejną metodą rozrzedzenia śluzu i zmniejszenia obrzęku jest irygacja zatok roztworem soli fizjologicznej. Taki roztwór możesz kupić gotowy w aptece. Napełnij tym roztworem strzykawkę lekarską. Zatkaj jedno nozdrze kciukiem, odchyl głowę do tyłu i wstrzyknij roztwór do drugiego nozdrza, równocześnie wciągając powietrze nosem. Delikatnie wydmuchaj nos, a następnie powtórz zabieg z drugim nozdrzem.
  • Wdychaj świeżo starty korzeń chrzanu pospolitego. Zawiera on ostrą substancję, która pomaga rozrzedzić śluz. Możesz też zmieszać równe ilości chrzanu i soku z cytryny i jeść łyżeczkę tej mikstury godzinę przed śniadaniem. Kolejną łyżeczkę jedz godzinę przed obiadem. Mieszanka ta spowoduje zapewne łzawienie oczu.
  • Jeśli jesteś zwolennikiem pikantnych potraw, dodawaj do posiłków papryczki chili. Zawierają one kapsaicynę, związek chemiczny, który przeciwdziała niedrożności i ułatwia odśluzowywanie. Jeżeli nie masz świeżych papryczek chili w lodówce, możesz zastąpić je dodatkiem pieprzu kajeńskiego (papryki cayenne) - ta przyprawa też jest zasobna w aktywną kapsaicynę.
  • Wiele badań dowodzi, że substancja zawarta w czosnku pospolitym, zwana allicyną, ma przeciwbakteryjne właściwości. Rozgnieć ząbek czosnku i wymieszaj go z 4 małymi łyżeczkami wody. Następnie nabierz nieco tej wody czosnkowej do zakraplacza do oczu lub strzykawki lekarskiej i wpuszczaj po 10 kropli do każdego nozdrza 2 razy dziennie. Po 3 dniach infekcja powinna już zdecydowanie ustępować.
  • Dużo odpoczywaj. Kiedy kładziesz się, pamiętaj o podłożeniu poduszki pod głowę, aby ułatwić oczyszczanie zatok. Leżenie płasko na plecach bez poduszki zwiększy ich niedrożność.
  • Nałóż ciepłą flanelę na oczy i kości policzkowe. Przytrzymaj, aż ściereczka ostygnie. Następnie ogrzej ją ponownie i powtarzaj okład tak często, aż poczujesz ulgę.
  • Minimasaż zatok zwiększy krążenie krwi w tym rejonie i pomoże złagodzić ból. Palcami wskazującymi uciskaj mocno zewnętrzną krawędź nozdrzy na końcu nosa. Następnie masuj kolistymi ruchami w górę i na boki aż do nasady nosa, w połowie odcinka między brwiami.
  • Wdychanie olejku rozmarynowego w trakcie wykonywania masaży może podnieść ich skuteczność. Napełnij miskę gorącą wodą, dodaj kilka kropli tego olejku eterycznego i wdychaj parę, uciskając równocześnie obolałą twarz.
zhamer: Sekrety Zdrowia - http://sekretyzdrowia.blogspot.com/

zhamer - Pracuj w Sieci



---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz