niedziela, 9 stycznia 2011
Roztocza jak walczyć z kurzem
Autorem artykułu jest Franciszek Maurer
Pranie wykładzin i dywanów a roztocza kurzu i astma
Roztocza żyją w wśród nas w naszych domach, są praktycznie wszędzie. W tak małej ilości kurzu, która zmieściła by się na łyżeczce może być ich nawet 1000, wyobraźcie sobie ile tych mikro szkodników może być w dywanie, łóżku czy na wykładzinie. Czym one się żywią? Otóż zjadają nas. A dokładniej zjadają złuszczony naskórek, którego się pozbywamy.
W takich rajskich warunkach w naszych dywanach roztocza żyją nawet trzy miesiące, w tym czasie rozmnażają się i wydają na świat (czyli nasz dywan lub łóżko) około 30 osobników.
Przy takiej ich ilości, jeśli chcemy się ich pozbyć normalnymi sposobami, np. praniem czy czyszczeniem dywanów, tapicerek samemu w domu, możemy się spodziewać, że populacja roztoczy wróci do swojej pierwotnej liczebności nawet po dwóch tygodniach.
W języku polskim gatunek, który najczęściej żyje w naszych domach nazywa się bardzo niewinnie: skórożarłoczek skryty (łac. Dermatophagoides pteronyssinus). Niestety pomimo tego jak niewinnie się nazywa i tego, że w przeciwieństwie do swoich krewniaków nie gryzie ludzi, to na tym się jego dobre cechy kończą. Skrytożarłóczek jak sama nazwa wskazuje odżywia się skórą w sposób skryty (to dlatego że jest taki mały, że go nie widać) i proporcjonalnie do tego ile zje naszej skóry, tyle wydala swoich odchodów. I właśnie te odchody są dla nas śmiertelnie wręcz niebezpieczne. Otóż białka zawarte w odchodach naszego małego bohatera jest bezpośrednim powodem reakcji alergicznych, które prowadzą do rozwoju astmy oskrzelowej. Właśnie dlatego tak ważne aby o tym skrytym mieszkańcu naszych domów pamiętać i starać się go pozbyć pomimo tego jak jest odporny.
Jeśli lubimy dywany lub wykładziny, to ważne jest, aby je często odkurzać. Najlepiej codziennie, jeśli w domu mamy alergika. Ale nie może to być zwykły odkurzacz, ponieważ roztocza są tak małe, że ich odchody, jak również one same przelecą przez zwykłą torbę odkurzacza i wylądują znowu na dywanie. Musi to być odkurzacz wyposażony w odpowiednie filtry, które nie przepuszczą mikoskopijnych drobinek.
Można odnieść wrażenie, że najlepsze będą odkurzacze z tzw. filtrem wodnym, których jest obecnie bardzo dużo na naszym rynku, ale prawda jest nieco inna. Istnieją dowody na to, że powietrze wraz z brudem, które przechodzi przez wodę, wytwarza pewnego rodzaju aerozol, dzięki któremu roztocza wraz z odchodami wracają znowu na dywany.
Odkurzacz stosowany w domu, w którym mieszkają alergicy powinien być wyposażony w specjalne filtry np. anty-bakteryjny HEPA lub ULPA, ewentualnie filtr elektrostatyczny. Są one oczywiście drożne od zwykłych odkurzaczy, ale ten wydatek w połączeniu z codziennym odkurzaniem na pewnie szybko się zwróci w postaci dobrego samopoczucia.
Niestety samo codzienne odkurzanie nie wytępi roztoczy w domu, większość i tak zostanie w dywanie i będzie się dalej rozmnażać. Potrzebne są bardziej radykalne środki. A łatwo nie jest, ponieważ nasz bohater jest bardzo odporny i trudno to zabić. Roztocza kurzu giną dopiero w temperaturze powyżej +55st.C, ale sama temperatura nie likwiduje alergenu zawartego w odchodach, do tego potrzebne są specjalne detergenty.
W przypadku kocy, grubych kap sprawa jest dość prosta. O ile można prać jest w wysokiej temperaturze, to wystarczy pralka i proszek.
Ale co zrobić z dywanami, wykładzinami, tapicerkami meblowymi i materacami w łóżkach?
Najlepiej też je wyprać za pomocą specjalnego odkurzacza ekstrakcyjnego i użyciem sprawdzonych detergentów przeznaczonych specjalnie do likwidowania roztoczy kurzu.
Na rynku jest mnóstwo tego typu odkurzaczy i chemii, jednak są one bardzo drogie. Jest również dużo firm świadczących
usługi prania wykładzin, dywanów i tapicerek. Warto więc rozejrzeć się u siebie w mieście za taką firmą, a przed zamówieniem usługi wypyta dokładnie w jaki sposób walczą z roztoczami.
Jak często zamawiać usługę prania ekstrakcyjnego? Skoro cykl rozrodczy roztoczy to około 3 miesięcy, a od drugiego miesiąca samica pilnuje już tylko jaj (samiec w tym czasie ginie), to idealnie byłoby prać dywany czy wykładziny do 2-3 miesiące. Wszystko po to, aby nie dopuścić do zakończenia cyklu rozrodczego.
W przypadku domów, gdzie nie mieszkają alergicy, wystarczy prać wykładziny dwa razy w roku. Usługi taki wcale tak dużo nie kosztują, a naprawdę warto żyć ze świadomością, że mieszkamy sami.
---
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
niestety przy alergii można się zasprzątać na śmierć. polecam roombe odkurzacz idealny do zbierania kurzu, sam sobie jeździ, wie gdzie brudno i tam zbiera. i oczyszczacz powietrza to wtedy też duże ułatwienie
OdpowiedzUsuńoczyszczacz
OdpowiedzUsuńtak oczyszczacz powietrza na pewno pomoże, dobry odkurzacz, często sprzątać. oczyszczacz jeszcze na smog pomoże, na zewnątrz trzeba za to maseczki zakładać jak stężenie pyłów wysokie https://zdrovi.pl/k/maski-antysmogowe/maski-antysmogowe-respro-sportsta/, pamiętajcie o tym koniecznie.
OdpowiedzUsuńOczyszczacz powietrza i odkurzacz z dobrymi filtrami-hepa jest podstawą w pozbywaniu się roztoczy w domu. U nas znacznie poprawił się komfort synka odkąd mamy oczyszczacz i robota roombe. Naprawdę to zestawienie jest dla nas w pełni trafione
OdpowiedzUsuńJeśli ktoś jest alergikiem to zdecydowanie powinien zrezygnować z dywanów. Oczywiście konieczne są też leki przepisane przez alergologa, a na stronie Dbam o oczy możecie poczytać jakie krople używać jeśli macie problemy z zapaleniem spojówek
OdpowiedzUsuńNam jeszcze parownica bardzo ułatwia sprzątanie i dezynfekcje. Zdecydowaliśmy się na jedną z tańszych a dobrych firm ariete.
OdpowiedzUsuńU nas roomba z filtrami HEPA i dodatkowymi Szczotkami oraz oczyszczacz powietrza sprawdza się super.
OdpowiedzUsuńja wszystko co mogę czyszczę oczyszczaczem parowym, wie, ze zabija bakterie i gryzby, mam od Ariete, polecam bo w świetnej cenie
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńJa bardzo lubię wykładziny i teraz właśnie jestem na etapie szukania tej najlepszej do mojego pokoju. Muszę przyznać, że świetnie o tym jaką wykładzinę wybrać napisano w https://budynkowo.pl/news/jak-dobrac-wykladzine/ i te porady mogą wielu osobom pomóc.
OdpowiedzUsuń